Protez-Protetik Diş Tedavisi

 Protez-Protetik Diş Tedavisi

Protez

Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişleri tamamlayan, estetik düzenlemelere olanak sağlayan yapay gereçlerdir.

Hareketli Protezler

İstendiğinde hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir.

Sabit Protezler

Hem doğal dişlerin hem de implant desteklerin üzerine uygulanabilen ve mükemmel bir görünüm ve fonksiyon kazandıran uygulamalardır.

Metal Destekli Sabit Protezler

Metal destekli seramikler, yaklaşık yarım asırdır kullanılan ve başarısı kanıtlanmış uygulamalardır.

Tam Seramikler

Çağdaş diş hekimliğinde en yeni ve en sık kullanılan seramik türleri zirkonyum ve cam seramiklerdir.

Zirkonyum Seramikler

Oldukça dayanıklı ve beyaz renkte bir materyal olan zirkonyum, dental seramiklerin alt yapısında uzun zamandır kullanılmaktadır. Zirkonyum doğal dişe yakın optik özellikler sergiler ve çok daha estetik görünen restorasyonların yapılmasına olanak sağlar.

Cam Seramikler

Tüm sabit protez materyalleri içerisinde en doğal görünüme sahip olan uygulamalardır. Özellikle anterior (ön bölge) dişlerde mükemmel bir estetik sağlarlar.

Lamina Restorasyonlar

Yaprak seramik olarak tanımlanan lamina restorasyonlar doğal dişlerde çok az biraşındırma yapılarak aynı gün uygulanan ve en iyi estetiği sağlayan uygulamalardır. Diş renklenmeleri, ön dişlerdeki açıklıkların kapatılması, dişlerin şekil ve boyut bozukluklarının giderilmesinde mükemmel bir estetik sonuç sağlarlar.

İlk haftalar ağır ve hacimli olarak hissedeceğiniz protezlerinize alışmanız, ağız içi dokularınızın zaman içinde yeni protezinize uyum göstermesiyle daha kolay olacaktır. İlk zamanlarda takıp çıkartma esnasında zorluk yaşasanız da biraz pratikle bu aşılabilmektedir. Diş hekiminizin tavsiyelerini uygulayınız

Günümüzde diş hekimliğindeki hızlı ilerlemelerle artık diş doğallığında protezler yapılmaktadır. Bunun için doğal dişlerin ışık geçirgenliğine çok yakın içinde altyapısında metal kullanılmayan empress (pres porselenler), zirkonyum, inseram, lamina ( laminate-yaprak porselenler-tırnak porselenler-Da vinci porselenleri vs.. ) porselenleri kullanılarak kaplamalar yapılmaktadır.

Hayır, size kullanımınız ile ilgili olarak gerekli bilgi verilecektir, fakat öncelikli olarak ilk başlarda sürekli olarak takmanız istenecektir. Bu durum geçici olarak rahatsızlık verse de, protezlerinize en kısa zamanda alışmanız ve hekiminizin gerekli düzenlemeleri yapması için doğru olan budur ve bu süre içinde protezinizin baskı yaptığı bölgeler olabilir ve buralarda vuruk sebebiyle beyaz alanlar oluşabilir, ağrı da yapabilirler. Bu durumda diş hekiminiz gerekli aşındırmaları yaparak protezlerinizi gece yatmadan çıkarmanız ve sadece gündüzleri takmanız istenecektir.Her gün özellikle geceleri protezleri takmak zorunda mıyım?: Hayır, size kullanımınız ile ilgili olarak gerekli bilgi verilecektir, fakat öncelikli olarak ilk başlarda sürekli olarak takmanız istenecektir. Bu durum geçici olarak rahatsızlık verse de, protezlerinize en kısa zamanda alışmanız ve hekiminizin gerekli düzenlemeleri yapması için doğru olan budur ve bu süre içinde protezinizin baskı yaptığı bölgeler olabilir ve buralarda vuruk sebebiyle beyaz alanlar oluşabilir, ağrı da yapabilirler. Bu durumda diş hekiminiz gerekli aşındırmaları yaparak protezlerinizi gece yatmadan çıkarmanız ve sadece gündüzleri takmanız istenecektir.

PROTETİK DİÅž TEDAVİSİ Günde iki defa protezlerinizi yıkamanız ve varsa kalan dişlerinizi fırçalamanız sizi diş ve dişeti problemlerinden koruyacaktır. Özellikle protezin kroşe vb. metal kısımları altında kalan kısımların daha dikkatli bir şekilde fırçalanması gerekir. Bu metal aksamların altında biriken plak vb. buradaki dişlerin çürümesine yol açabilir. Protezin muhafazası dikkat gerektirmektedir. Protezinizin bakımını yaparken onu bir havlu ve benzeri bir şeyin üzerinde kalacak şekilde olmasına dikkat etmek gerekir, çünkü düştüğü zaman kırılabilir ya da zarar görebilir. Protezinizin üzerine yediğiniz yemeklerden artıkların birikmemesi ve plak biriktirmemesi için düzenli olarak her gün onları fırçalamanız gerekir. Bu fırçalama işlemi ayrıca protezinizin üzerinde tabaka şeklinde renkleşme oluşmasını da engeller. Bu iş için en ideali protez için tasarlanmış fırçalarla, bulamazsanız ince ve küçük uçlu, yumuşak (soft) bir diş fırçası ile yapılmasıdır. Sert uçlu bir fırça kullanılırsa protezinize zarar verebilirsiniz. Protezlerinizi fırça ile temizlerken diş macunu yerine sabunlu su kullanmanız daha uygundur. Ev temizliğinde kullanılan bazı temizlik malzemelerinin (özellikle çamaşır suyu) kullanılması sakıncalıdır, bunlar içerdikleri aşındırıcılar ile protezinizin yüzey özelliklerinin bozarak cilalı yüzeylerinin çizilmesine ve daha çabuk renkleşmelere sebep olurlar. Protezinizin ağzınızda olmadığı sürelerde nemli bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Eğer açıkta bırakılırsa proteziniz formunu ve şeklini kaybedebilir ve ağzınızda durmayacak hale gelebilir. Özellikle geceleri protezinizin ağzınızda durmayıp ağız dokularınızın baskı görmeden kalmasını tavsiye ediyoruz fakat bu süreç esnasında protezlerinizin de su dolu bir kapta beklemesi gerekir. Diş hekiminiz aksini belirtmediği sürece protezlerinizi bu şekilde muhafaza etmeniz gerekir.