Vega Dent MENUVega Dent İLETİŞİM : ‪0312926 57 92‬

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

Ağız içinde bulunan eksik dişlerin yerinin doldurulması, implant tedavisi sayesinde mümkün olur. Bu anlamda etkili ve konforlu bir tedavi yöntemidir. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum içerikli diş kökleri ile bu işlem uygulanır. Kliniklerde lokal anestezi altında uygulanan bir işlem olup, hızlı bir şekilde sonuca ulaşılması sağlanır.

Kişilerde çeşitli sebeplerle eksik diş bulunabilir. Genetik olarak dişin eksik olması, diş çürüklerine bağlı dişin çekilmesi ve geçirilen travmalar bu sebepler arasında yer alır. Geride kalan boşluk ise kişiler için oldukça can sıkıcı olabilir. Bu rahatsızlığı gidermek için uygulanan tedavi yöntemi ise implant tedavisidir. Eksik olan alana suni bir diş kökü yerleştirilir. 

Titanyumdan yapılmış olması sayesinde hem vücutla kolay uyum sağlar hem de dayanıklıdır. Bu tedavi yöntemi ile oluşmuş diş boşluğu kapatılır. Tedavi sonrasında ise ağız bakımına ve diş temizliğine dikkat edilmesi büyük önem taşır. Eğer gereken özen ve dikkat gösterilirse, implant tedavisi ile yerleştirilen diş köklerini ömür boyu kullanmak mümkün olur.

Dişlerin eksikliği sonucunda hem çiğneme aktivitesinde bu eksiklik hissedilir, hem de görünüm olarak insanlar rahatsızlık duyarlar. Rahat bir şekilde gülemezler. İmplant ile yerleştirilen yeni diş kökü sayesinde yeniden istedikleri gibi gülebilir ve yiyecekleri rahatlıkla çiğneyebilirler. Ana dişleri ile aynı rahatlık ve konfor bu tedavi yöntemi ile sağlanmış olur. Elde edilen sonuçlar oldukça başarılıdır.

Ankara İmplant Fiyatları 

Tedavi sürecinde, implant yapılacak olan ana maddede ve kullanılan malzemelerde değişiklikler olabilir. Dolayısıyla fiyatta, kullanılan bu malzemelere göre değişiklik olacaktır. Öncelikle kişilerin muayene edilmesi ve uygun implant yönteminin hangisi olduğuna karar verilmesi önemlidir. Sonrasında ise tedavi basamaklarına geçilir.

Her çene yapısı birbirinden farklıdır. Yani çene kemiği, ağız yapısı, dişlerin büyüklüğü, eksik olan diş sayısı gibi faktörlere bağlı olarak alınan malzemeler değişkenlik gösterir. Bu durum ise tedavinin fiyatlarına yansır. Genel olarak bir kez yapılacak bir tedaviyle birlikte ömür boyu eksik diş ile yaşamaktan kurtulacağınız düşünülürse fiyatların son derece uygun olduğu söylenebilir.

Fiyatlar konusunda bilgi almadan önce muyane yapılıp, implant tedavisi açısından uygunluk bilgisi alınması daha doğru olacaktır. Bu süreçte ağız içinin gözle muayenesi yapılır. Ayrıca çene kemiğinin yapısının incelenebilmesi için röntgen filmi istenir. Tedavi için gereken malzemelerin temin edilmesinden önce bu ön muayene süreci gereklidir. 

İnsanlar için dişlerinin tam olması estetik bir gülüşe sahip olmaları açısından önemlidir. Ayrıca ısırma ve çiğneme fonksiyonlarını iyi bir şekilde gerçekleştirmeleri için de dişlerinin tam olması gerekir. Eksik diş varlığında implant tedavisi güvenle uygulanabilir. 

Bu tedavi sayesinde dişler yeniden tamamlanır. Güvenli ve etkili bir yöntem olma özelliğini taşır. Fiyat bilgisini daha net alabilmek için ise görüşme yapılıp eksik dişlerin değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.

Kimlere İmplant Tedavisi Uygulanabilir?

Bu tedavi yönteminin gelişme çağındaki çocuklara uygulanması önerilmez. Bunun dışında herkese talep etmesi halinde uygulanabilir. Yani bireyin genç ya da yaşlı olması fark etmez. Eksik olan dişler, her yaştan bireye uygulanacak implant tedavisi ile başarılı bir şekilde tamamlanır. 

İnsanlar için her zaman dişlerinin tam olması önemlidir. Çünkü görüntü yanında dişlerin önemli fonksiyonları da vardır. Eksik bir ya da birkaç dişinin olması kişilerin bu durumdan rahatsızlık duymasına yol açar. Yaşam kalitesini düşüren bir durum olan eksik diş varlığı için, güvenilir ve etkili bir tedavi yöntemi bulunur.

Bir engel teşkil etmemekle birlikte implant yapılacak olan kişilere sigarayı bırakması önerilir. Sigara kullanımı, implant tedavisinin başarı oranını düşürür. Ancak yine de sigara içen kişilere de uygulanabilen bir yöntemdir. Yani sigara kullanıyor olmak, önerilmemekle birlikte implant tedavisi olmak için bir engel değildir.

Herhangi bir sebepten dolayı ağız içinde eksik dişin bulunması, implant tedavisi uygulanması için yeterli bir nedendir. Diş eti problemleri, diş çürükleri, geçirilmiş travmalar bu diş kayıplarına yol açabileceği gibi bazı bireyler doğuştan eksik dişe sahip olabilirler. Bu durumu yaşayan kişiler için implant tedavisi yapılarak eksik olan dişlerinin tamamlanması mümkündür. Eğer bir kişi hareketli veya sabit protez kullanıyorsa, bu protezlerinin yerine implant yapılması da iyi bir seçenektir. Mevcut sabit köprülerin yerine de uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

İmplant Tedavisi, Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Dişlerin herhangi birinde eksiklik olması implant tedavisi endikasyonudur. Bu eksikliğin sebebi ise birbirinden farklı durumlar olabilir. Yalnızca gelişme çağındaki çocuklarda, büyüme ve gelişmenin tamamlanmasını beklemek gerekir. Ancak yetişkinlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Eksik dişin yerini doldurmak için güvenle implant uygulaması yapılabilir. Diş eksikliği genetik olarak doğuştan gelebilir ya da sonradan oluşmuş olabilir.

Tek diş eksikliğinde ya da birkaç dişin birden eksik olması halinde implant tedavisi uygulanabilir Bir alternatifi ise köprü tedavisidir. Ancak çevredeki dişlere herhangi bir zarar verilmemesi ya da müdahale edilmemesi nedeniyle implant uygulamasının daha güvenli bir tedavi yöntemi olduğu söylenebilir.

Eksik diş sorunu varlığında en doğal görünüm implant tedavisi ile yakalanacaktır. Dışarıdan bakıldığında doğal dişlerden bir farkı yoktur. Uzun yıllar boyunca sıkıntısız bir şekilde kullanılabilir. Hareketli protezlere göre daha avantajlıdır. Kişilere hareketli protez tedavisi uygulandığında kemik erimesi söz konusu olur. İmplant uygulamasının ise böyle bir etkisi bulunmaz.

 Gelişme çağını tamamlamamış çocuklar hariç her bireye rahatlıkla uygulanabilen bir tedavi yöntemdir. Eksik dişten kalan boşluk, bu yöntem ile doldurulur ve kişiye birçok avantaj sağlar. Hareketli protez uygulamasında diğer dişlere kroşeler yerleştirilir. Yani üzerine devamlı yük binen dişlerde zaman içinde zayıflama ve güçsüzleşme gözlenir. İmplant tedavisinde ise bu durum yaşanmaz. Diğer dişler için zararlı bir etkisi yoktur.

İmplant Türleri Nelerdir?

İmplant türlerini temel olarak iki gruba ayırmak mümkündür. Kişilerin durumuna göre içlerinden biri seçilerek tedavi gerçekleştirilebilir.

Endosteal implantlar en çok kullanılan tür olma özelliğini taşır. Bu implant türünün uygulanması sırasında cerrahi yola başvurulur. Çene kemiğine vida benzeri bir implant uygulaması yapılır. Bir süre bekledikten sonra diş eti şekillendirilmesi aşamasına geçilir. Bu aşamaya geçebilmek için bir süre diş etinin iyileşmesini beklemek gerekir.

 Bu implant türünün son aşamasında ise protez dişin implanta bağlanması işlemi vardır. Böylece tedavi süreci tamamlanmış olur. Yapay diş, protez şeklindedir ve boyut, renk, şekil gibi özelliklerinde oynama yapılabilir. Böylece görüntünün daha doğal olması ve dışarıdan protez olduğunun anlaşılmaması sağlanır.

Diğer implant türü ise subperiostal implantlardır. Bu tipte çene kemiğine yerleştirilen metal çerçeveler mevcuttur. Uygulama yine diş etinin altı dokusuna, yani çene kemiğine yapılır. Yerleştirilen metal çerçeve önce çene kemiğinde sabit hale gelir. Daha sonra çerçevenin diş etinden dışarı doğru çıkması beklenir. Ardından son aşamaya geçilir ve diş etinden dışarı çıkmış olan çerçeveye protez diş monte edilir. Böylece subperiostal implant uygulaması tamamlanmış olur.

İki implant tipi de birbiriyle benzerlik gösterir. Her iki yöntem de uygulanarak başarı sonuçlar alınabilir. Ancak günümüzde ağırlıklı olarak tercih edilen, endosteal implantlardır. Bugüne kadar birçok kişiye uygulanmış ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

İmplant Tedavisi Uygulandıktan Sonra Nasıl Avantajlarınız Olur?

İmplant tedavisi ile kişiler birçok önemli avantaj elde ederler. Uygulama ile elde edilen başarı sayesinde kazanılan avantajlar yaşam kalitesini yükseltecek niteliktedir.

 • Öncelikle eksik olan dişin yeri kapatılmış olur. İnsanlar daha rahat gülerler ve kendilerine olan özgüvenleri yükselmiş olur. Toplum içinde ağızlarını açmaktan dolayı bir çekince yaşamazlar.

 • Diğer bir avantajı ise çiğnemenin veya ısırmanın daha rahat yapılabiliyor olmasıdır. Dişlerde eksik bir yerin olması yemek yeme aktivitesi esnasında kişilere zorluk yaratır. Onları hep diğer taraf ile çiğnemeye yönlendirir. İmplant tedavisi sayesinde bu zorluk da ortadan kaldırılmış olur.

 • Çok sert olmamak kaydıyla istediğiniz gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Çiğneme konusunda bir sorun yaşamazsınız.

 • Eksik dişleriniz tamamlanmış olduğu için besinleri daha iyi çiğnersiniz. Bu durumun rahat bir sindirim sistemine önemli katkısı vardır.

 • Sosyal hayatınız iyileşir. Arkadaşlarınızla rahatlıkla yemeğe çıkabilir ya da daha rahat bir şekilde gülebilirsiniz.

 • Diğer dişlerinize bir zarar verilmez. Kaplama uygulaması gibi diğer dişleri ilgilendiren bir tedavi metodu değildir. Bu nedenle daha güvenlidir.

 • Yerleştirilen protezler kalıcıdır. Hep sizinle olur. Bu açıdan konforlu bir uygulama olduğu söylenebilir.

 • Sonraki hayatınızda normal ağız ve diş bakımınıza devam edebilirsiniz. Temizliği ve bakımı son derece kolaydır.

 • Dışarıdan bakıldığında fark edilmez. Doğal dişlerinizle uyumlu olacak şekilde bir protez uygulaması yapılır.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavisine öncelikle muayene ile başlanır. Kişilerin ağız ve çene yapısı değerlendirilir. Eksik dişlerin sayısı ve yeri değerlendirilir. Bu değerlendirme implant konusunda deneyimli bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Sonrasında ise röntgen istenir. Burada amaç implant uygulanacak olan bölgedeki çene kemiği yapısının gözlenmesidir. İstenen röntgen sonucu yine uygulamayı yapacak olan diş hekimi tarafından değerlendirilir.

Muayene ve röntgen sonucunun ardından hastanın implant için uygun olduğuna karar verilirse bir gün ve saat belirlenir. Bu gün ve saatte lokal anestezi altında vida şekline benzer bir malzeme, kişinin çene kemiğine yerleştirilir. Hafif bir ağrı hissi dışında rahat geçen bir işlemdir. Sonrasında hastalar evlerine gönderilir ve bir hafta sonra kontrole çağırılır. Bu süreçte iyileşmenin olması beklenir ve kontrol sırasında var olan dikişler de alınır. 

Kalıcı dişler takılana kadar 3 aylık bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süreci ise kişiler geçici protez ile günlerini geçirirler. Geçici protez ile yemek yenmesinde bir sıkıntı olmaz. Görüntü olarak da kişileri rahatsız etmez.

Üç ay kadar bekledikten sonra artık kalıcı protezin zamanı gelmiştir. Hastalar kontrole çağırılarak kalıcı protez uygulaması gerçekleştirilir. Yani ortalama üç ila üç büçük ay arasında değişen bir süre implant tedavisi tamamlanır. Bu süreçte de vida uygulaması yapılan alana geçici protez konularak kişilerin normal hayatlarına devam edebilmeleri sağlanır.

İmplant Uygulanırken Acı Verir mi?

Uygulama lokal anestezi altında yapılır. Bunun anlamı ise sadece işlem yapılacak bölgenin uyuşturulmasıdır. İnce uçlu bir enjektör yardımı ile bölgeye lokal anestezik ilaç verilir ve uyuşması sağlanır. Dolayısıyla ağız içine implant uygulaması yapılırken hastanın ağrı hissetmesi beklenmez. Acısız bir işlem olması, en önemli avantajları arasındadır. 

Tüm aşamalarda anestezi uygulanır. Bu sayede hastalar çok hafif bir acı hissi ile uygulamayı tamamlamış olurlar. İşlem sonrasında yaşanabilecek hafif ağrılar ise beklenen bir durumdur.

Kişilerde lokal anestezinin etkisinin geçmesinin ardından bir miktar ağrı hissedilmesi normaldir. Dayanılmayacak düzeyde bir ağrı olmamakla birlikte birkaç gün devam edebilir. Bu durumda hastalara ağrı kesici ilaç kullanmaları tavsiye edilir. Ancak bu konuda da mutlaka diş hekiminin tavsiyelerine uyulmalı ve onun önerisi doğrultusunda ilaç içilmelidir.

Her ne kadar lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor olsa da, uygulama esnasında kişiler hafif bir acı hissedebilirler. Ancak düzeyi oldukça hafif olduğu için konforlu bir işlem olduğu söylenebilir. Bu nedenle kişilerin ağrılı bir işlem olacağı endişesi nedeniyle implant tedavisinden çekinmelerine ya da korkmalarına hiç gerek yoktur. 

Ayrıca uygulamadan sonra bir miktar ödem oluşma ihtimali vardır. Bu durum da yine birkaç gün içinde son bulacaktır. İşlem sonrası soğuk uygulama yapılarak ödemin miktarı azaltılmaya çalışılabilir. Kişiler evlerine gönderilirken ağrı kesici kullanımı gibi konular ile ilgili önerilerde bulunulur. 

İmplantın Ömrü Ne Kadar?

Eksik dişleri için kalıcı ve uzun ömürlü bir çözüm isteyenlerin tercihi genellikle implant tedavisinden yana olur. Çünkü birçok firma ürünleri için 30 yılı aşkın bir kullanım ömrü olduğunu belirtir. Oldukça uzun bir süre olan 30 yıl boyunca ağızda herhangi bir sorun yaşamadan implantı kullanmak mümkün olur. Elbette bu süreçte protezin bakımına ve temizliğine dikkat ediyor olmak, ömrü konusunda önemli bir faktördür. Dayanıklı yapısı sayesinde aynı implantı 30 yılı aşkın bir süre boyunca kullanma şansınız vardır. 

Bazı implant firmaları ise ürünleri için ömür boyu kullanım garantisi sunarlar. Yani gerekli tedbirleri aldıktan sonra bu firmaların ürünlerini ömür boyu güvenle kullanabilirsiniz. İmplantınızın kullanım ömrü ile ilgili bir sıkıntı yaşamanıza gerek kalmaz.

Uzun süre, sorunsuz kullanım anlamında oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Çoğu kişi implant yaptırdıktan sonra ana dişinden bir farkı kalmadığını söyler. Bunun nedeni kullanım rahatlığıdır ve uzun süre varlığını belli etmeden, diğer dişlerinizle uyumlu bir görüntüde kalabilmesidir.

İmplant kullanıcıları gerekli bakım ve temizlik önlemlerine mutlaka dikkat etmelidir. Böylece 30 yılı aşkın bir süre boyunca implantlarını kullanmaya devam edebilirler. Bu uygulama sayesinde kişiler rahatlıkla yemeklerini yiyebilir ve çiğneme aktivisitesini gerçekleştirebilir. 

Oldukça uzun ömürlü olması nedeniyle, eksik dişler için kalıcı bir çözüm olarak düşünülebilir. Bir kere yapıldıktan sonra çoğu implant, uzun yıllar boyunca hiçbir sıkıntı yaşanmadan kullanılır.

İmplantların Vücut Tarafından Kabul Edilmeme Riski Var mı? Bazen Vücut Kabul Etmiyormuş Doğru mu?

İnsanların aklında, implantın vücut tarafından kabul edilmeme şüphesi olabilir. Ancak implantlarda kullanılan ana madde olan titanyumun biyo uyumlu bir madde olduğu bilinmelidir. Yani uzun yıllardır titanyum kullanılarak üretimi yapılan implantlarda, vücudun reddetmesi gibi bir durumla karşılaşılmamıştır. Yapılan incelemeler sonucunda titanyumun biyo uyumlu bir madde olduğu tespit edilmiştir ve güvenle kullanılmaktadır.

Tedavi esnasında vücuda uyumlu bir madde yerleştirilmiş olur. Yani vücut titanyumu reddetmez ve kolaylıkla kabullenir. Gerek tedavi sürecinde gerekse sonrasında implantı vücudun reddetmesi gibi olumsuzlukla karşılaşılmaz. Titanyum, yapısı gereği vücut ile kolay uyum sağlar. Alerji gelişme riski olmayan ve toksik özelliği bulunmayan bir metaldir. Yüzey özellikleri, vücutla oldukça uyumlu olma yönündedir.

Ancak impant tedavisi esnasında sigara ve alkol kullanımı gibi olumsuz alışkanlıkların varlığı, iyileşme sürecinde gecikme yaratacağı için tedavinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Bu nedenle implant tedavisi düşünen ya da planlayan kişilere sigara ve aşırı alkol kullanımından uzak durması önerilir.

 Yine de sigara ve alkol tüketiyor olmak, implant tedavisi için bir engel teşkil etmez. Ancak kanama, enfeksiyon ya da dokuya uyum sağlamama gibi olumsuz durumların aşırı sigara ve alkol tüketen kişilerde karşımıza çıkabileceği bilinir. Ayrıca iyileşme sürecinde ağız hijyenine dikkat edilmesi çok önemlidir. Enfeksiyon gelişmesi halinde implant ile kemiğin birleşmesi mümkün olmayabilir.

İmplant Tedavisi Anlaşılır mı?

Kişiler için dişlerin estetik bir görünüme sahip olması önem taşır. Ayrıca yapay bir görünümde olup dışarıdan bakan bir kişi tarafından fark edilmesi de istenmez. Bu istenmeyen durumun yaşanmaması için implant tedavisi esnasında diğer dişlerle uyumlu olacak bir protez yerleştirilir. Yani hem boyutuyla hem de rengiyle diğer ana dişlerle uyumlu olması sağlanır. Renk tonunun ayarlanması ve diğer dişlerden farklı durmaması önemlidir. Böylece en doğal görüntü yakalanmış olur.

İmplant tedavisinin amaçlarından bir tanesi de insanların toplum içinde daha rahat konuşabilmeleri ve gülebilmeleridir. Dolayısıyla görünümün doğol olmasına ve fark edilmemesine çok dikkat edilir. Yapay bir görünüm kişileri rahatsız edecek ve yine sosyal ortamlarda özgüvenli olamamalarına sebep olacaktır. Bu nedenle implant uygulaması profesyonel bir klinikte, profesyonel kişilerce yapılmalıdır. İyi bir protez yapımı, implant uygulamasının doğal duruşu açısından önem taşır.

Renk uyumuna dikkat edildiğinde ve diğer dişlerle ton eşitlemesi yapıldığında, dışarıdan bakan bir kişinin implant tedavisi yapıldığını anlaması mümkün olmaz. Dolayısıyla bu uygulama sonrasında yeni dişleriniz sayesinde güvenle gülümseyebilir ve dişlerinizi gösterebilirsiniz. 

Hiçbir şekilde alttaki vidaya benzer parça görünmeyecektir. Sadece üzerine yerleştirilen protez diş görünür. Eğer diğer dişlerden daha beyaz veya daha büyük yapılırsa, elbette fark edilir ve yapay bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle implant üzerine yerleştirilecek protez konusunda oldukça dikkatli olmak gerekir.

Her Diş İçin Bir İmplant Gerekli midir?

Özellikle birkaç dişi birden eksik olan kişiler bu sorunun yanıtını merak edebilirler. Her diş için ayrı ayrı implant gerekli değildir ancak ağız yapısının buna uygun olması çok önemlidir. Eksik dişlerin birbirine yakın olup olmaması ya da birbirine uzaklığı gibi durumlara göre değişen bir durumdur. Eğer mümkünse ayrı implant vidası yerleştirmeye gerek kalmadan iki diş protezi bir arada yerleştirilebilir. Burada protezlerin uygun büyüklükte hazırlanması da çok önemlidir.

Tek diş eksik ise bu düşünce akla gelmez fakat iki veya daha fazla dişin eksikliğinde insanlar her bir diş için implant gerekip gerekmediğini merak ederler. Bu sorunun yanıtını verebilmek için o kişinin öncelikle muayene edilmesi gerekir. Muayene sırasında eksik dişlerin konumu değerlendirilir. Ayrıca röntgen ile kemik yapısının uygunluğu da değerlendirilmelidir. Tüm şartlar yerine gelirse her diş için ayrı implant gerekmeden tedavinin tamamlanması mümkün olur.

Dişlerin görünümü, renk uyumu, büyüklüğün simetrik olması gibi faktörler oldukça önemlidir. Bu faktörlerin hepsi bir arada olmalı ve doğal görünmelidir. Diş çürükleri, travmalar ya da genetik sebeplerle eksik diş varlığında istenen gülüş estetiği bir türlü yakalanamaz.

 Doğal olarak insanların özgüveni zedelenir ve sosyal hayattan giderek uzaklaşırlar. Bu sorun implant tedavisi sayesinde aşılabilir. Eğer iki veya daha fazla diş eksik ise yine implant tedavisi ile birlikte doğal gülüşlere sahip olmak mümkündür.

Diş Çekildiğinde Hemen İmplant Yapılabilir mi?

Diş çekimi sonrası eksik dişin yarattığı kaygı nedeniyle, kişilerin hemen implant yapılması talebi olabilir. Bu taleple sık karşılaşılıyor olması bir çözüm arayışını gerektirmiştir. Eğer koşullar istenen gibi olursa, diş çekimi ile aynı gün implant tedavisi yapılabilir. Bu durum hasta açısından oldukça avantajlıdır. Fazladan bir cerrahi işlem yapılmamış ve aynı gün iki tedavi de tamamlanmış olur. Üstelik hastanın eksik dişle geçirdiği zaman da oldukça kısalır.

Diş çekimi ile aynı gün yapılan implant tedavisine immediyat implant tedavisi denir. Bunun için çekilen dişte enfeksiyon olmaması, kemiğin yeterli düzeyde olması ve çevre dokularda herhangi bir rahatsızlığın olmaması gerekir. 

Tüm bu kriterlerin sağlanması, sağlıklı bir implant tedavisinin uygulanabilmesi açısından şarttır. Örneğin enfeksiyon nedeniyle diş çekimi yapıldı ise, aynı gün implant tedavisine başlamak mümkün olmayacaktır. Bu gibi durumlarda bekleyerek bölgenin hazır hale gelmesini sağlamak en doğrusu olacaktır.

Eğer şartlar sağlanamazsa, diş çekimi sonrası bir ila bir buçuk ay kadar beklendikten sonra implant tedavisine geçilmelidir. Elbette yine gereken şartlar aranır. Hastanın kemik yapısının implanta uygun ölçülerde olması çok önemlidir. Yine çevre dokuların normal olması aranan şartlar arasındadır. Bu şartlar sağlanmadığı takdirde öncelikle gereken müdahaleler yapılır. Sonrasında implant tedavisine geçilebilir. İmmediyat implant tedavisi uygulanan hastalar, aynı seansta iki işlemi bir arada yaptırmış olur.

İmmediyat İmplantın Avantajları Nelerdir?

İmmediyat implant tedavisinin hastalar için bazı avantajları bulunur. Bu nedenle tercih edilse de, gerekli şartların sağlanıyor olması çok önemlidir. Aksi takdirde başarılı bir tedavi uygulamasından söz edilemez. Bu uygulama temelde standart implant tedavisi ile aynıdır. Tek farkı ise uygulandığı zamandır. Diş çekiminin ardından araya bekleme süresi koymadan yapılır.

 Normalde tercih edilen diş çekimi sonrası ortalama bir buçuk aylık bir sürenin geçmesidir. Sonrasında implant uygulamasının gerçekleştirilmesi daha yaygın tercih edilen bir yöntemdir. Ancak hastaların beklemek istememesi gibi nedenlerden dolayı immediyat implant tedavisi uygulanmaya başlanmıştır.

Bu yöntemin avantajlarından en önemlisi tek bir seferde iki cerrahi işlemin tamamlanmasıdır. Hastalar yeni bir cerrahi işlem için kaygılanmak durumunda kalmazlar. Çekimin ardından doğrudan implant uygulamasına geçilir. Ayrıca eksik dişle uzun zaman geçirmezler. İmplanttan bir hafta sonra geçici protez yerleştirileceği için sadece bir hafta kadar eksik diş ile yaşarlar. Sonrasında geçici protezle yeri doldurulmuş olur.

Ancak bu yöntemde mutlaka hassas çalışılması gerekir. Diş çekiminin ardından iyileşme süreci beklenmediği için dikkatli davranmak ve titiz bir çalışma yürütmek önemlidir. Bu şartlar sağlandıktan sonra başarılı bir implant tedavisi tamamlanmış olur. 

Üstelik hastaların diş çekiminin ardından beklemesine gerek kalmaz. Yeni bir cerrahi işlem yapılmamış ve hastalar bekletilmemiş olur. Güvenli bir uygulama olmakla birlikte tecrübe gerektirdiği de unutulmamalıdır.

İmplant Tedavisi İçin En Doğru Adaylar Kimler?

Talep eden herkes, implant tedavisi için birer adaydır. Nadiren engel teşkil eden durumlarla karşılaşılabilir. Ancak genel olarak herkese rahatlıkla implant tedavisi uygulanacağı söylenebilir. Kimlere uygulanamayacağına baktığımızda ise ilk sırada büyüme çağındaki çocukları görürüz. Çocuklar ortalama olarak ergenlik dönemine kadar hızlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam ederler. Bu süreçte hem dişleri hem de çene kemikleri günden güne büyümeye devam eder. İmplant tedavisini büyüme ve gelişme evresinin sonuna kadar ertelemek en doğrusu olacaktır.

Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için implant tedavisinin bir süreliğine de olsa ertelenmesi önerilir. Anne ve bebek sağlığı için bazı işlemlerin yapılması doğru olmaz. İmplant uygulaması da bunlardan biridir. Ancak hamilelik veya emzirme dönemi sona erdiğinde gerekli değerlendirmelerin ardından annelere de uygulama yapılabilir.

Kronik hastalığı olanlar, devamlı ilaç kullananlar, alkol bağımlıları ve sigara kullanıcıları mutlaka özel olarak değerlendirilmeli ve implant tedavisine uygunluk açısından araştırılmalıdır. Eğer muayene ve röntgen sonucunda bir engel gözlenmezse tedavi için gün belirlenebilir.

Diş çürükleri sonucu dişleri çekilenler yanında doğuştan eksik dişle doğan bireyler de bu tedavi yönteminden faydalanabilir. Eğer kişilerin böyle bir talebi varsa elbette gereken değerlendirmenin ardından implant tedavisi uygulanabilir. En uygun aday, eksik dişi bulunan ve tedaviye uygun olan herkestir. Talep edilmesi halinde implant tedavisi güvenle uygulanır.

İmplant Öncesinde Anestezi Yapılıyor mu?

Uygulamanın ağrısız olabilmesi için lokal anestezi yapılır. Hafif bir ağrı hissedilir ancak bunun dışında rahat geçen bir işlemdir. Genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Yani hastaların tamamen uyutulması ve bilincini kaybetmesi söz konusu değildir. Yalnızca uygulama yapılacak olan bölgenin lokal anestezi verilerek uyuşturulması yeterli olur.

Bunun için işleme başlamadan ufak enjektörlerle ilaç verilmesi gerekir. Bölge kısa süre içinde uyuşacaktır. Hiç vakit kaybetmeden implant uygulamasına geçilebilir. Bu sırada hastalar hafif acı hissedebilirler. Bu son derece doğaldır, çünkü çene kemğine müdahale edilir. Ancak lokal anestezinin de etkisiyle dayanılmayacak bir ağrı olmaz. Ağrı eşiği düşük olan kişiler bile rahatlıkla implant yaptırabilirler.

Anestezinin faydası, ağrının şiddetini azaltma yönünde olur. İşlemden hemen önce uygulandığı için öncesinde bir hazırlık gerektirmez. Doğrudan işleme geçilebilir. Zaman kaybına yol açmaz. Etkisi ise işlem sonuna kadar sürer. Lokal anestezi uygulaması işlemin rahat geçmesini sağlar. Diş hekimi tarafından implant yerleştirilirken, hastalar çok hafif bir acı dışında bir şey hissetmezler.

İmplant uygulamasından sonra yavaş yavaş anestezinin etkisi geçer. Dolaysıyla hastalarda ağrı hissi oluşabilir. Birkça gün ağrı kesici ilaç ile ağrılı dönemi geçirebilirler. Sonrasında ise işlem bölgesinde hissedilen ağrı azalarak kaybolur. Bir hafta sonra ise kontrole gidilmesi ve dikişlerin alınması gerekir. Bu sırada anestezi gerekmeden oldukça kolay ve hızlı bir şekilde dikişler alınır.

İmplant Tedavisinin Süresi Değişir mi?

İnsanların ağız yapısı birbiri ile aynı değildir. Bu nedenle tedavi süresinin her birey için standart uzunlukta olması beklenemez. Kişiden kişiye göre hem işlem süresinde hem de toplam tedavi süresinde farklılık olabilir. Örneğin tek bir eksik dişi bulunan ve kemik yapısında çalışmak kolay olan bir kişinin işlem süresi yalnızca yarım saat olabilir. Ancak bu süre başka bir birey için farklılık gösterecektir. Çünkü kemik yapıları, eksik dişlerinin yeri ve sayısı birbirinden farklıdır.

Tecrübeli diş hekimlerince uygulanan implant tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Eksik dişin yeri, yeni protez diş ile doludulur. Önceden yerleştirilen vida benzeri yapılara protez diş takılır. Böylece diğer dişlere hiçbir şekilde zarar verilmemiş olur.

Süre olarak değişmekle birlikte sonuçların herkes için aynı derece memnun edici olduğu söylenebilir. İnsanlar eksik dişlerinin tamamlanmasından ve istedikleri gibi gülebilmekten gayet mmenun olurlar. Üstelik diğer dişleri zarar görmez. Elde edilen görüntü ise son derece doğaldır. Besinleri çiğnemek son derece kolaylaşır. İnsanlar bu tedavi sayesinde güldükleri zaman eksik dişlerinin varlığını düşünmekten kurtulurlar.

Tedavi süresi ise kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir konudur. Her ağız birbirinden farklı yapıdadır. Kemik yapısı kimi bireylerde daha kalın kimi bireylerde ise daha incedir. Bu nedenle işlem süresinde ve tedavinin toplamdaki süresinde değişiklik olması son derece normaldir.

İmplant Pahalı Bir Tedavi midir?

İnsanlarda uygulanan tedavi yönteminin bütçelerine uygun olup olmadığı ile ilgili endişeler olabilir. Ancak bir kere uygulanan implant tedavisinin uzun yıllar boyunca kullanılabileceği bilinmelidir. Çoğu marka, 30 yılı aşkın kullanım süresi verir. Bazı markaların ürünleri ise ömür boyu kullanıma uygundur. Bu nedenle verilen fiyat, ömür boyu kullanım düşünüldüğünde oldukça uygundur.

İmplant tedavisinin fiyatı, diğer ağız ve diş tedavileri ile kıyaslandığında biraz daha yüksektir. Ancak burada kullanılan malzemelerin büyük etkisi vardır. İmplantlarda genellikle titanyumdur. Dayanıklı yapısı sayesinde temas eden kimyasallardan zarar görmez. Metal olmasına rağmen paslanma gibi bir durum söz konusu olmaz.

Kullanılan maddenin kalitesi ve dayanıklılığı, doğal olarak fiyatın artışı anlamına gelir. Ancak bir kere uygulanan tedavinin ardından ömür boyu doğal ve eksiksiz dişlere sahip olmak mümkündür. Diğer tedavi yöntemlerinden, kullanılan malzemelerin pahalı olması ile ayrılır. Kullanılan markaya göre de fiyatta farklılık gözlenebilir.

Titanyum, yapısı gereği biyo uyumluluğu yüksek bir maddedir. Bu nedenle dokuya uyumsuzluk, toksisite veya alerji gelişmesi gibi durumlarla pek karşılaşılmaz. Tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Eksik dişlerin yeri başarılı bir şekilde doldurulur. Ortaya doğal bir diş görünümü çıkar. Normal dişlerde olduğu gibi kemiğe tutturulur. Hem yapısı hem de görünümü ile doğal dişlerinize yakındır. Eksik olan dişlerin yerinin doldurulması için uygulanabilecek en doğal tedavi yöntemidir.

Hangi Durumlarda İmplant Uygulaması Risklidir?

Bazı kişilerde implant uygulaması diğer bireylere göre daha risklidir. Öncelikli olarak hamilelerden ve emziren annelerden bahsetmek gerekir. Eğer böyle bir durumunuz mevcut ise, implant tedavinizi bir süre daha ertelemeniz en doğru karar olacaktır. Bu süreç tamamlandığında siz de tedavi olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Riskli olan diğer bir grup ise çocuklardır. Bireyler 18 yaşına gelene kadar büyüme ve gelişmeleri devam eder. Çene ve kemik yapıları hızla büyürken implant tedavisi yapılması uygun olmayacaktır. Bu nedenle henüz 18 yaşını doldurmamış olanlara implant tedavisi önerilmez. 

Bir diğer riskli grup da sigara kullanıcılarıdır. Eğer bir birey fazla miktarda sigara tüketiyorsa, riskli grupta yer aldığı için daha ayrıntılı incelenmeli ve mümkünse bu süreçte sigarayı bırakması sağlanmalıdır. Sigaranın iyileşmeyi yavaşlatıcı ve bakteri plağı oluşumunu hızlandırıcı bir etkisi vardır. Bu nedenle uygulanan implant tedavisinin başarı oranını düşüren bir faktördür. 

Sigara içicilerinin işlemden en az iki hafta önce sigarayı bırakmış olması istenir. Eğer mümkünse tekrar başlamamalıdır. Mümkün değilse de en az bir daha sigaraya başlamaması önerisinde bulunulur.

Çene kemiğinin ince olması da bir başka risk faktörüdür. İnce bir çene kemiğine sahip olan kişilerde implant tedavisi riskli olabilir. Bu nedenle röntgen filminin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Sonuç olarak riskli gruplarda implant uygulaması istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Diyabetli Hastalar İmplant Yaptırabilir mi?

Kronik hastalıklar arasında en sık görülenlerden biri diyabettir. Ülkemizde de diyabetli hastaların sayısı bir hayli fazladır. Böyle bir kronik hastalık varlığının implant tedavisi için engel teşkil edip etmeyeceği merak edilebilir.

 Diyabetli hastaların çene kemiklerinde erime başladığı ve ağız hijyeninin daha çabuk bozulma eğiliminde olduğu bilinir. Dolayısıyla diyabeti olan hastalar tedavi öncesinde iyi bir şekilde değerlendirilmelidir. Öncelikle beklenen, kan şekerlerini dengede tutuluyor olmasıdır. Bunun için bir dahiliye ya da endokrin uzmanınca takibi gereklidir. Eğer kan şekeri düzenli gidiyorsa, implant uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Gelişen teknolojiler sayesinde artık diyabetli hastaların implant tedavisi yaptırmasında bir sakınca bulunmaz. Ancak kan şekeri düzensizliği varlığında öncelik diyabet tedavisinin düzenlenmesidir. Kan şekeri istenen seviyeye geldikten sonra ise implant tedavisi güvenle uygulanabilir. Bir diyabet hastasının genel sağlık durumunu belirleyen kan şekeri düzenidir. Ani yükseliş ve düşüşler tüm vücutta çeşitli hasarlara sebep olur.

Diyabet hastaları implant yaptırdıklarında ağız hijyenine çok dikkat etmelidir. Sabah ve akşam dişlerini düzenli olarak temizlemeli, ayrıca diş ipi kullanarak dişlerinin arasını temizlediğinden emin olmalıdır. Diyabetli bireyler bu önlemleri aldıklarında implantlarını sorunsuz bir şekilde diğer bireyler gibi kullanmaya devam edebilirler. 

Ayrıca son yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, implant uygulanan diyabetli bireylerde çene kemiğinin erimesinin durduğu bilinir. Dolaysıyla implant tedavisinin diyabet hastalarına zarardan ziyade yararı vardır.

İmplant Yapıldıktan Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

İmplant sonrası ilk 24 saat beslenme çok önemlidir. Özellikle anestezinin etkisi geçmeden beslenmeye çalışmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle anestezinin etkisinin bittiğinden emin olmak ve sonrasında besinleri yiyip içmeye başlamak gerekir.

İlk zamanlar katı ve parçacıklı gıdaları tüketmek zor olabilir. Çiğnemek veya parçacıkları yutmaya çalışmak hastalar için sıkıntı vericidir. Bu nedenle tanesiz çorba, tanesiz meyve suyu gibi gıdalar yönelmek daha doğru olur. Ayrıca haşlanmış yumurta ve makarna gibi çiğnemesi kolay olan yumuşak gıdalar da hastanın tercihine göre tüketilebilir. Bu süreçte yumuşak peynir tüketmeniz hem sizi zorlamaz hem de ihtiyaç duyduğunuz protein ve kalsiyum gibi gıda öğelerini alabilmenizi sağlar.

İyileşme sürecinin kısa bir dönem olduğu ve geçeceği bilinmelidir. Bu nedenle tüm yiyecekleri tüketme konusunda aceleci olunmamalıdır. Sıvı gıdalardan başlayarak yavaş yavaş yumuşak katı gıdalara geçmek daha doğru olur. Bu şekilde yiyecekler tüketerek hem beslenmiş hem de risk almamış olursunuz. Ayrıca ilk 24 saatte aşırı soğuk ve aşırı sıcak yiyeceklerden de uzak durmak önemlidir.

İyileşme süreci tamamladıktan sonra ise istediğiniz gıdaları rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak şekerli ve asitli gıdaların genel diş sağlığınız için zararlı olduğunu unutmamalısınız. Özellikle gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalayıp yatmanız ağız hijyeniniz açısından çok önemlidir. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmeniz hem ağız ve diş sağlığınız hem de genel beden sağlığınız için daha iyidir.

İmplantın Markası Önemli midir?

Tedavinin yaygınlaşmasıyla birlikte birçok farklı implant markası çıkmıştır. Her biri farklı fiyat ve kalitede ürünler üretir. Diş hekiminizle birlikte iyi bir marka seçimi yapabilirsiniz. Fiyattan daha çok kalitenin önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ömür boyu kullanılmak için alınan implantların garantili olması çok önemlidir. Dayanıklı yapıdaki kaliteli implantlar daha sorunsuz bir kullanım sunar.

Ağız ve diş sağlığı insanların yaşam kalitesi üzerinde çok etkilidir. Örneğin diş ağrısı çeken biri hayattan tat alamaz ve canı hiçbir şey yapmak istemez. Bu nedenle diş sağlığının çok önemli olduğu bilinen bir gerçektir. İmplant tedavisi sonrasında da sıkıntı yaşamak istemeyeceğiniz için kaliteden yana olmanız önem taşır.

Markalar arasında bazı farklılıklar olabilir. Örneğin bazı markalar 30 yıllık bir kullanım süresinden bahsederken bazı markalar ömür boyu kullanım garantisi sunar. Bu gibi farklılıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Çevrenize sorarak araştırma yapabilir ya da diş hekiminizin önerisini alabilirsiniz.

İmplant tedavisinin sonuçları uzun sürelidir. Bir kere yaptırdıktan sonra proteziniz ömür boyu sizinle olur. Dayanıklı olması, darbelere karşı esnek yapılı olması, aşınmaması gibi faktörler kullanım rahatlığı açısından önemlidir. Bununla birlikte bir implant ne kadar kaliteli olursa olsun sizin ağız ve diş sağlığı bakımınıza dikkat etmeniz de kullanım rahatlığı anlamında büyük önem taşır. Dişler bir sabah bir akşam olmak üzere düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.

Sigara İçenler İmplant Yaptırabilir mi?

Sigara içmek damarlarda daralmaya ve kan akımının yavaşlamasına sebep olur. Dolayısıyla kanlanma bozulacağı için iyileşme de yavaşlar. Tüm operasyonlar için sigara içiyor olmak önemli bir risk faktörüdür. Yara yeri iyileşmesini geciktirir. Enfeksiyon, kanama gibi riskler artar. Bu nedenle tüm operasyonlardan önce olduğu gibi implant uygulamasından önce de sigara kullanımının sonlandırılması istenir. Alkol kullanımı için de benzer durum söz konusudur.

Ancak hastanın sigarayı bırakması mümkün değilse, risklere rağmen implant uygulaması yapılabilir. Yani sigara içmek bu tedavi yöntemi için engel değildir. İyileşme süresi her kişide mutlaka gecikecek diye bir şart yoktur. Sigara kullanımına rağmen yine de başarılı implant tedavisi sonuçları alınabilir. Önemli olan iyileşmenin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasıdır. 

Nadiren de olsa sigara içen bireylerde implantın doku ile birleşmemesi sorunu karşımıza çıkabilir. Bu durum implant tedavisinin başarısızlıkla sonuçlanmasına yol açacaktır. İşlemden önce sigaranın bırakılmış olması en doğrusudur.

Sigara yanında alkol kullanımının da yara iyileşmesini geciktirici bir etkisi vardır. Ayrıca bu gibi zararlı alışkanlıklar ağız hijyeninin bozulmasına yol açar ve enfeksiyona yatkınlık oluşturur. Sigara ve alkol kullanıcıları eğer kullanımı sonlandırmıyorsa, ağız hijyenine çok dikkat etmelidir.

 Ağız bakımı ve hijyeni ihmal edildiğinde, enfeksiyon gelişimine zemin hazırlanmış demektir. Hijyene dikkat edilerek bu risk düşürülür. Böylece yara yeri enfeksiyonu gibi olumsuzluklarla karşılaşmadan iyileşme dönemini tamamlamak mümkün olabilir.

İmplantların Temizliği Önemli midir?

İmplantların temizliği elbette önemlidir. Diğer dişler gibi düzenli olarak fırçalanması gerekir. Aksi takdirde yüzeyinde biriken gıda artıkları yüzünden aşınmaya uğrar. Yapısı bozulan implant ise işlevini yitirir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda özenli davranmak önemlidir.

İmplantları diğer dişlerden ayrı düşünmemek gerekir. Çünkü aynı ana dişler gibi çene kemiğine bağlıdır. Yüzeyinde ise yine ana dişleriniz gibi kir birikir. Bu kir tabakası ana dişlerinizde olduğu gibi implanta zarar verir. 

Diş sağlığının olmazsa olmazı olan diş fırçalama asla atlanmamalıdır. Sabah ve akşam, günde iki kere dişler özenle fırçalanmalı ve aralarında gıda artığı kalmadığına emin olunmalıdır. Gerekirse diş ipi kullanılarak diş araları temizlenebilir. 

Fırçalama esnasında fazla sert davranmamak ise, yüzeyin zedelenmesine sebep olmamak açısından önemlidir. Yumuşak ya da orta sertlikteki bir fırça tercih edilebilir. Özellikle gece yatmadan önce dişler mutlaka 2 dakika süre ile fırçalanmalıdır. Aksi takdirde kalan gıda artıkları yüzünden gece boyunca diş yüzeyi aşınır.

Bazı kişilerde, gerçek diş olmadığı için implantların temizliğe ihtiyacı olmadığı inanışı oluşabilir. Ancak bu kesinlikle doğru değildir. Aynı gerçek dişler gibi implantların da temizliğine özen gösterilmelidir. Asitli içeceklerden kaçınmak ve fazla şekerli gıda tüketmemek ağız hijyeninize katkıda bulunur. Bunun yanında implantların temizliği nasıl olmalı diye merak ediyorsanız, diş hekiminizden konu ile ilgili önerilerini alabilirsiniz.

İmplant Vidası Kemik ile Kaynaşmaz ise (Osseointegre Olmaz ise) Ne Olur?

İmplant tedavisi uygulanırken genellikle vidanın kemik ile kaynaşmaması gibi bir durum yaşanmaz. Ancak çok nadiren de olsa karşımıza çıkabilecek bir durumdur. Çene kemiğine yerleştirilen vidanın kemiği tutmaması durumuna osseointegre olmaması denir. En istenmeyen durumlardan bir tanesidir. Vidanın çene kemğinin tutmaması halinde çıkarılması gerekir. Oldukça nadir gözlenen bu olay, implant tedavisinin devam etmesine engel teşkil eder. Dolayısıyla tedavi durdurulup bir süreliğine ara verilebilir.

Osseointegre olmaması durumunda bir süre beklenerek çene kemiğinin toparlanması sağlanır. Yeterli süre geçtiğine kanaat getirdikten sonra ise yeniden implant uygulaması gerçekleştirilir. Elbette bu süreçte hastanın çene kemiği röntgen çekilerek gözlemlenmeli ve tedaviye uygun hale gelip gelmediği değerlendirilmelidir.

Diğer bir seçenek ise damak protezi uygulanmasıdır. Eğer bir kişinin birden fazla eksik dişi varsa, yapılan implant sayısı artacaktır. Dolayısıyla çene kemiğinin fazla sayıda implantı tutmama ihtimaline karşı doğrudan damak protezi denenebilir. Kişinin çene kemiği farklı yapıda olabilir. Zayıf olması nedeniyle ya da başka bir sebepten dolayı implant ile arasında uyumsuzluk olabilir.

Her bireyin özel olduğu ve tedaviye farklı yanıtlar gösterebileceği bilinmelidir. Dolayısıyla tedaviler için genelleme yapmak çok güçtür. Her zaman için küçük de olsa tedavinin başarısız olma olasılığı mevcuttur. Bu olasılığa karşı farklı seçenekler oluşturarak tedavinin yenilenmesi etkili bir çözüm olabilir.

İmplant Ağız Kokusu Yapar mı?

Yanlış inanışlardan bir tanesi de implantın ağız kokusu yapacağıdır. Ancak bunun kanıtlanmış hiçbir yanı yoktur. İmplant yaptırmış kişiler de bu tür olumsuz geri dönüşlerde bulunmazlar. Çünkü implant tedavisi ile ağız kokusunda artış arasında bir ilişki bulunmaz. Dolayısıyla yersiz bir inanıştır. Ağız kokusunun altında başka bir sebep aramak daha doğru olacaktır.

Diş çürükleri, diş eti enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar ağız kokusuna neden olabilir. Ayrıca bazı sistemik hastalıklarda da kişide ağız kokusu şikayeti başlayabilir. Eğer implant yaptıran bir kişide ağız kokusu başladı ise bunun başka bir sebebi olması gerekir. Araştırılırsa altından mutlaka başka bir rahatsızlık çıkacaktır. Dolayısıyla ağız kokusunu implant uygulaması ile ilişkilendirmek yanlış olur.

Dişlerde meydana gelen eksikliğin en kesin çözümü implant tedavisidir. Etkili ve kesin çözüm yolu olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ayrıca elde edilen sonuçlar hem estetik hem de doğaldır. Dışarıdan bakan bir kişi implant tedavisini asla fark edemez. Eğer implantların diğer dişler gibi düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılırsa, sorunsuz bir şekilde uzun yıllar kullanılır.

Diş hijyenine dikkat etmemenin de en önemli ağız kokusu nedenlerinden biri olduğu unutulmamalıdır. İmplantın kirlenmeyeceği düşünülerek hijyen asla ihmal edilmemelidir. Bu nedenle implant tedavisi yaptıran kişilerin diş hekimlerinin de önerisiyle dişlerini düzenli olarak fırçalaması büyük önem taşır. Hijyene dikkat edilmesi halinde ağız kokusuna yol açma durumu asla yaşanmaz.

En İyi İmplant Markaları

İmplant tedavisine başvuracak olan birinin aklına takılan konulardan bir tanesi de hangi markayı seçmesi gerektiği olacaktır. Bu konuda çeşitli kuşkular ya da endişeler taşımak son derece doğaldır. İmplant markaları arasında hem kalite hem de fiyat bakımından bazı farklılıklar vardır. Bunun için diş hekiminizin önerisini dinleyebilir ya da bireysel olarak araştırma yapabilirsiniz.

Diş kaybı yaşamak kişiler için oldukça travmatik olabilir. Çekilen dişin boş kalan yeri çiğnemeye de engel olacaktır. Dolayısıyla implant tedavisi bu boşluğun kapatılması açısından iyi bir seçenektir. Ancak kaliteli üretim yapan bir markanın seçilmesi, yerleştirilen implantın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

En uzun yıllardır kullanılan marka Ritter’dir. En sık kullanılan ve en eskiden beri var olan implant markaları arasındadır. Marka tercihlerinizden biri olabilir. Ayrıca ITI Straumann markası da diş hekimlerince sık tercih edilir. Kalitesi sayesinde sorunsuz bir implant kullanımı sağlar. Genel olarak bakıldığında bir markanın fiyatına değil ürünlerinin kalitesine ve dayanıklılığına önem verilmesi gerektiği rahatlıkla söylenebilir.

Nobel Biocare ise bir Norveç markasıdır. Kullanıcıların memnuniyetini sağlayan bir marka olma özelliğini taşır. Bu nedenle Norveç kalitesine güvenip tercih edilebilir. Bu konuda kullanıcıların yorumları dinlenebileceği gibi bir diş hekiminin önerilerine de uyulabilir. Diş kayıplarının ardından kullanılan implantta kaliteli bir marka tercih edilirse, uzun yıllar aynı implantı sorunsuzca kullanmak mümkün olur.

Yerli İmplant Markaları Hangileri?

İmplant tedavisinde yabancı markalar yanında yerli markalar da tercih edilebilir. Eksik dişlerin tedavisinde en çok tercih edilen yöntem olması, bu alandaki teknolojinin günden güne gelişmesini sağlamıştır. Bu sayede implant tedavisi olacak kişiler için birçok marka alternatifi doğmuştur. Bu markaların üretim teknikleri, ürün içeriği, dayanıklılığı ve fiyat aralığı farklılık gösterebilir.

Yerli markalar da kendini geliştirmiş ve kaliteli ürünler çıkarmıştır. Bu gelişen teknoloji sayesinde farklı markalar arasından seçim yapma şansınız vardır. Diş implantları genellikle uzun yıllar kullanımı garanti ederler. Marka olarak yıllar geçse de ürünlerin arkasında durmaları önemlidir. Genellikle 30 yılı aşan kullanım süreleri vardır. Bazı markaların ürünleri ise ömür boyu kullanılır.

Bazı yerli markalar öne çıkmış ve implant tedavisi için sıklıkla tercih edilmiştir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Nucleoss

 • DTI İmplant Sistemleri

 • İmplance

 • Mode

 • Evoss

 • Dentium

 • Ve NTA.

Bu markalar en çok bilinen yerli implant markalarıdır. Tedaviye başlanan ilk yıllarda implant uygulaması için mutlaka ithalat yapılması gerekirdi. Ancak zamanla yerli sektör de gelişti ve farklı markalar çıktı. Bu sayede ithalat yapmak bir zorunluluk olmaktan çıktı. Günümüzde yabancı implant markalarının yanında yerli markaların güvenle seçilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Kalite anlamında ortaya çıkan ürünler son derece memnun edicidir. Seçim yaparken araştırma yapılabilir ya da bir diş hekimine danışılabilir.

Türk İmplant Markaları Hangileridir?

İmplance İmplant Sistemleri Türk implant markalarından biridir. Bu sistemler sayesinde eksik dişlerin yeri tamamlanır. Diş kaybı, çürüyen dişin çekilmesi nedeniyle oluşmuş olabilir. Eğer yeri doldurulmazsa, bu kişiler için yemekleri çiğnemek güçleşir. Ayrıca yanındaki dişler boşluğa doğru eğilir. Dişlerde meydana gelen bu şekil bozuklukları insanların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Bir diğer Türk marka ise Dti İmplant Sistemleridir. Yine başalarılı uygulamalar için kullanılabilir. Evoss İmplant Sistemleri de bu kategoride yer alır. Çeşitli özellikleri göz önünde bulundurularak farklı markalar arasından seçim yapılabilir. Tedavi öncesinde marka seçimi yapılmalı ve siparişler verilmelidir.

Mode İmplant Sistemleri ya da Nta İmplant Sistemleri de Türk marka olarak tercih edilebilir. Uygulanan tedavi sayesinde eksik diş veya dişlerin yeri doldurulur. Aynı anda birden fazla eksik diş için implant tedavisi yapılabilir. Böylece kişiler daha rahat gülümserler ve konuşurlar. Besinleri çiğnemek de bu tedavi sayesinde kolaylaşır. Hastaların geri kalan yaşamlarını daha konforlu sürdürmesi için gerekli olan bir uygulamadır.            

Dentium İmplant Sistemleri de Türk markalardan biridir. Tedavi için Türk marka tercih ediliyorsa bu sayılanlar arasından seçim yapılabilir. İnsanlarda diş çürüğüne bağlı ya da geçirilen travmaya bağlı diş kaybı olabilir. Ancak en sık karşılaşılan sebep diş çürükleridir. Çekilen dişin en kısa zamanda yerine yenisinin konması ise implant tedavisi sayesinde mümkün olur.

Harita
Etiketler

#

İletişim Formu
Vega Dent Vega Dent
‪0312926 57 92‬