Vega Dent MENUVega Dent İLETİŞİM : ‪0312926 57 92‬

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum Diş Kaplama

Zirkonyum kaplama diğer tedavilerle mukayese edildiğinde daha gelişmiş yeni nesil ve son teknoloji kullanılarak yapılan tedavilerdir. Aynı zamanda zirkonyum estetik açıdan doğal bir görüntü sağlar. Altyapısı metaldir. Ancak önceki yıllarda yapılan kron kaplama metallerden çok daha farklıdır.

Element olarak zirkonyum beyazdır.  Bu nedenle ışık geçirgenliği olduğundan doğal ve estetik bir görüntüsü vardır. Diğer yandan zirkonyum kaplama çiğneme öğütme yeme açısından bakıldığında gerek ön dişlerde yapılan kaplamalarda gerekse arka dişlerde oldukça dayanıklıdır. Diğer bir önemli konu ise zirkonyum kaplamalar uzun vadede kullanılması durumunda diş etlerinde hiçbir renk değişikliği ve morarma olmaz.  Ayrıca deformasyon zirkonyum kaplamalarda çok azdır. Dolayısıyla çok uzun ömürlü yaklaşık olarak 15 yıl hiç sorunsuz kullanılabilen bir tedavidir. Aynı zamanda zirkonyum porselen kaplama kombine bir tedavidir.

Hem estetik kaygıları gidermesi açısından hem de hastanın yaşam kalitesini iyileştirmesi açısından önemli tedavilerden biridir. Tercih edilme sebepleri de genellikle bunlardır.  Bu nedenle zirkonyum porselen kaplama gerek diş hekimleri gerekse hastalar tarafından en fazla tercih edilen kaplama türüdür. 


 

Zirkonyum Kaplama Tedavisinde Uzun Vadeli Yaşam Kalitesi Nasıl Olur?

Zirkonyum diş tedavisinin kombine oluşu hem güzel estetik bir görsellik sağlaması açısından hem de uzun ömürlü bir tedavi olması açısından diğer tedavilerden daha farklıdır.

Bugün yeni nesil tedavi olarak tarif edilen hastalara dayanıklı ve estetik bir görüntü olanağı sunması açısından en fazla tercih edilen tedavilerden biridir. Hem diş eksikliklerinin giderilmesinde hem de estetik bir doğallık sağlaması açısından hastalara birçok alternatifi birlikte sunar. Dolayısıyla hastanın yaşam kalitesi artar ve estetik gülüş tasarımı ile tam anlamıyla kombine bir tedavi ortaya çıkar. 

Zirkonyum Diş Kaplamalarının Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum diş kaplama günümüzün yeni nesil olarak tarif edilen uzun ömürlü ve dayanıklı bir diş tedavisidir. Aynı zamanda zirkonyumun diş eti ile biyolojik uyumu tedavinin başarısında büyük ölçüde rol oynar. Gerek ön dişlerde gerekse arka dişlerde deformasyona uğramış kırık ayrık veya çarpık dişlerin tedavisinde zirkonyum kaplama çok başarılı sonuçlar verir. Kullanım olarak hastanın ağız içi bakımını vehijyeni doğru ve düzenli yapması durumunda 20 yıl rahatlıkla kullanılabilen bir tedavidir. Bunun sebebi ise zirkonyum tedavisinde gerek zirkonyum implantlarda çok daha uzun ömürlü bir tedavi ve kullanım sağlar.

Zirkonyum kaplama tedavilerinin uzun ömürlü olmasının en önemli koşulu hastanın ağız içi bakımını düzenli ve titizlikle yapmasıdır.  Bu hastalar uzun yıllar hiç sorun yaşamadan zirkonyum kaplama dişlerini rahatlıkla kullanırlar. 

Zirkonyum Kaplama Diş Tedavisinin Kullanım Alanları

Zirkonyum diş kaplama öncesinde beyazlatma işlemi yaptırıp bundan iyi bir sonuç alınamadığı durumda hastaların tercih ettiği tedavilerden biridir. Ayrıca daha önceden porselen kaplama yapılıp dişleri kesilen hastalara zirkonyum tedavisi daha kısa sürede yapılır. Aynı zamanda doğuştan diş ayrıklığı bulunan hastalar ve ön dişlerinden estetik olarak memnun olmayan kişiler veya travma sonucunda kırık ve deforme olmuş dişlerde zirkonyum tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra kanal tedavisi olup dişin renginin değişmesi durumunda veya doku kaybına uğramış olan dişlerin dolguları üzerine zirkonyum porselen kaplanarak son derece dayanıklı ve estetik bir tedavi oluşturulur. 

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Zirkonyum porselen kaplama diş tedavisinin birçok avantajları bulunur. Öncelikle sıcak ve soğuk hassasiyeti asla oluşmaz. Diğer bir avantajı ise ışığı geçirdiği için doğal ve estetik bir görüntüsü vardır. Önceki yıllarda porselen kaplamaların altındaki altyapı materyali metal olması açısından diş etinde morarma ve renk değişikliği oluşurdu. Ancak zirkonyum diş kaplamalarında diş etinde morarma ve renk değişikliği kesinlikle oluşmaz.

Zirkonyum metali beyaz olduğu için porselenle kaplandığında mat bir görüntü yerine parlak bir görüntü oluşur.  Bu da dişe doğal bir görsellik katar. Zirkonyum diş kaplama aynı zamanda da estetik tasarım oluşturularak yapılan tedavilerdir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi yaklaşık olarak 10 gün gibi bir sürede tamamlanır. Tedavi lokal anestezi altında dişlerin ölçüsü alınarak dişler kaplanmaya uygun ölçüde kesilerek tedavi oluşturulur.

Hastaya tedavi bitene kadar geçici protez takılır ve geçici protezler hastanın sıcak-soğuk hassasiyetini engeller.  Dolayısıyla hastaya konfor sağlar. Tedavinin bir sonraki aşamasında ise ölçü alınarak dişler laboratuvarda hazırlanır. Prova aşamasından sonra diş eti uyumu kontrol edilir ve en son olarak estetik provası yapılarak dişler yapıştırılır. 

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi Nedir?

Diş hekimliği son yıllarda ağız ve diş sağlığı çene cerrahisi alanında teknolojik gelişmelerle birlikte birçok yeni ve alternatif tedaviler diş hekimliği alanına katılmıştır. Bugün yapılan diş tedavilerinin tamamı yeni nesil tedavi olmakla birlikte hastaların beklentilerini büyük ölçüde karşılar. Zirkonyum diş kaplama tedavisi bunlardan biri ve en önemlilerinden biridir.

Zirkonyum yapısı gereği doğal rengi beyazdır ve son derece dayanıklı bir maddedir. Zirkonyum maddesi laboratuvarda özel işlemlerden geçirilerek dış kısmı seramiklaminelerle kaplanarak doğal renginin daha beyaz olması sağlanır. Bu uygulama ile diş kaplamaları son derece avantaj sağlamaktadır. Zirkonyum diş kaplama tedavisinde hastaya özel işler yapılır. Fırınlarda üretilerek seramik elde edilerek çalışılır.

Zirkonyum maddesinin en önemli özelliği ışığı geçirmesidir. Diğer tedaviler de ışık geçirgenliği olmadığından dişlerdeki görüntüde mat olmaktadır. Dolayısıyla uzun süreli kullanımlarda diş etinde renk değişikliği ve morarmalar görülür. Ancak zirkonyum tedavisinde doğal dişe en yakın görüntü elde edilir.  Bu görüntüde öncelikle estetik açıdan hastaların tercih etme sebebi olmaktadır. 

Zirkonyum Diş Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi,  bugüne kadar kendisini bu alanda yani özellikle dayanıklılık alanında fazlasıyla kanıtlamış tedavilerden biridir. Ancak zirkonyum diş kaplama tedavisi bütün tedavilerde olduğu gibi tecrübeli deneyimli diş hekimlerinin ve referansı olan diş merkezlerinde yapılması durumunda başarı oranı oldukça yüksektir.

Tedavi öncesinde diş hekimi ile iletişime geçerek ön muayene için randevu talep edilir.  Bu aşamada diş hekiminin hastanın dişlerini incelemesi sonucunda hangi tedavinin nasıl uygulanacağı konusunda ayrıntılı olarak görüşülür ve tedavi programı hasta ile birlikte paylaşılarak yapılır. Tedaviye başlamadan önce hastanın ağız içi röntgeni çekilerek çene yapısı incelenir ve çene yapısına göre hangi teknik kullanılacağına karar verilir.  Ölçü alınır ve zirkonyum materyal değerleri laboratuvarda üretilir. Uzman diş hekimi tarafından belirlenen ölçülerde hastanın ölçülerine göre inceltilerek yapılır.

Bütün bu işlemlerin tamamı uzman hekim tarafından titizlikle çalışılarak gerçekleştirilir. 

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde fiyat belirleme oldukça zordur.  Bu konuda yapılması gereken en doğru işlem ilk muayene de hasta ve hekim görüşerek kaç adet kaplama yapılacağı,  hangi markanın kullanılacağı ve tedavi ile ilgili ayrıntılar hastaya bilgi verilerek tedavinin genel olarak maliyeti çıkartılır. Zirkonyum diş kaplama tekniği diğer tedavilere göre farklıdır. Kullanılacak olan malzemeler zirkonyum metalinin kalitesini uzun yıllara taşıyacak olan işlemlerdir. Dolayısıyla fiyatlar hastaya ilk muayene de bildirilir ve buna göre hastanın tedavisi başlatılır.

Harita
Etiketler

#Zirkonyum Diş Kaplama

#Tedavi Etiket

#Dental Implant

#Ankara Zirkonyyum

İletişim Formu
Vega Dent Vega Dent
‪0312926 57 92‬